ما فاتحان شهر های رفته بر بادیم !

1- به این فکر می کنم که محمد کار جالبی رو شروع کرده و تنها کاری که از دستم بر می آید تشکر است.
2- سئوال مورد نظر رو قبول ندارم و معتقدم اول باید روی موضوع کلی تری بحث کرد و اصولا سئوال درستی نیست!
3- من اعتقادی به مقایسه این دو مقوله یعنی متالیکا و سنتی ندارم چون از نظر من معیاری برای مقایسه ندارند چون از جنسهای متفاوتی هستند.
4- جدا اگر از حرفهای من اینطور برداشت می کنید که من این دو مقوله را مقایسه می کنم کاملا اشتباه می کنید.
5- من در مورد موضوع کلی تری به نام موسیقی ایرانی بحث می کنم و نه تنها موسیقی سنتی، چون معتقدم که موسیقی سنتی همه موسیقی این سرزمین نیست. من در عین تاکید بر موسیقی سنتی که فضایی کاملا مشخص دارد بر موسیقی پاپ ایرانی هم تاکید دارم. من مخالفتی با گوش کردن موسیقی لس آنجلسی هم ندارم، چون با موسیقی سنتی که نمی شود پارتی گرفت. در عین حال خیلی از موقعها در وضعیت روحی مناسبی نیستم که بخواهم موسیقی با فضای مثلا سنتی گوش بدهم پس به موسیقی لس آنجلسی پناه می برم. به فرهاد و فریدون فروغی و ویگن و هایده و گوگوش و سیمین غانم و فرامرز اصلانی و داریوش و ابی و... اعتقاد دارم و گوش دادن به آنها را حرام نمی دانم!
6- به موسیقی استانبولی علی رقم اعتقادم به چیپ (cheap) بودنشان گوش می دهم و حال هم می کنم چون همیشه در موقعیتی گوششان کرده ام که .... دلیلی بر تکرارشان داشته ام!
7- موسیقی آذری (منظورم موسیقی استانبولی نیست بلکه موسیقی اصیل خطه آذربایجان که منبعش "باکو"(شهری در آذربایجان شوروی) است) را عاشقانه دوست دارم ! بگذارید به حساب حس ناسیونالیستی و علاقه به زبان آذربایجانی و ...!!!!!!!!!
8- شیفته موسیقی ترکمن صحرا و نوای دوتار آن منطقه و همین طور تربت جام (استاد محمد حسین یگانه ) و در ادامه سیستان و بلوچستان و مازندران (مینو جوان و شوشا) هستم.
9- به غیر از موارد بالا که اسم بردم باز هم هستند که دیگه یادم نمی آید و گفتنش لطفی هم نداره!
10- مطالبی که محمد در مورد متالیکا نوشته بود برایم جالب بود، و از خواندنشان لذت بردم، وقتی موسیقی خارجی (منظورم رو از خارجی خودتان درک کنید، نمی دانم چه لفظی رو به جایش به کار ببرم) گوش می کنم برام فهمیدن سبک کار خیلی مهمه، همیشه از خودم پرسیدم سبک Paul Simon چیه و همینطور Eagles ولی نداشتن منبع مناسب برای سئوالاتم همیشه عذاب آور است و ....
11- خلاصه این همه آسمون ریسمون کردم که بگم نه موسیقی سنتی به تنهایی عالیه و نه متالیکا، علاقه به گوش کردن اینها بستگی به حال و هوای اشخاص دارد و می توان در شرایط متفاوت همه اینها را شناخت و از همگی شان لذت برد.
12- بحث صابر در مورد شیطان پرستان و خداپرستان و عقایدش در مورددفاع از شیطان را خواندم ولی به دلیل تفاوت دیدگاهی که در این زمینه دارم نمی توانم به نظر خواهیش پاسخ بدهم چون اعتقادی به مقدسات ندارم که بحثی بر رویش داشته باشم!!!!
13- تمام شد از دستم خلاص شدید!!!

/ 12 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهناز

در مورد سئوال احسان که گفته اگه باخ یا بتهوون و .. زنده بودند در سبک دیگه ای کار می کردند یا نه؟ من معتقدم که افرادی که فکر می کنند و اصولا خلاق هستند می توانند تغییر کنند و حتی عقاید چند سال پیششان را مثلا نقض کنند و یا سبک کاریشان را عوض کنند. مثال واضحم برای این مورد محسن مخملباف فیلمساز ایرانی است که در آثارش از ابتدا تا الان به راحتی تغییر تفکر این بشر را می توان حس کرد، و این نه تنها از نظر من بد نیست بلکه نشانگر ظرفیت و ... (یادم رفته چه اصطلاحی باید به کار ببرم!!!!) خلاصه است!

احسان

اگر يک شخص صاحب فکر ؛ بعد از به واقع به اين نتيجه رسيدن؛ که تفکر فعلی او صحيح نيست عقيده خودش رو عوض کرد و آن را اصلاح کرد و راه جديدی رو برگزيد ؛ خيلی پسنديده هست و يک تغيير در جهت مثبته . ولی خوب مسلما سری رو که درد نمی کنه دستمال نمی بندن. حالا سوال رو می شه اين طوری مطرح کرد که آقای بتهوون تشخيص ميده اگه راک باز باشه درسته و اگر همون مسير خودش رو بخواد ادامه بده در حال حاضر مرتکب يک خطای اصولی شده يا نه . معيار سنجش درستی و خطا در اينجا چيه ؟ آيا نسبيه ؟ يا مطلقه ؟ اصلا بر چه اساسيه؟

من صابر نیستم

از مهناز و احسان بخاطر اهمیت به این بحث تشکر و قدر دانی ویژه از محمد را دارم.

امین

از اینکه میبینم دغدغه شما جووونا چیه و دغدغه ی خودمو با شما مقایسه میکنم ....ولش کن خواستم با اینکه از موزیک سر رشته ندارم به خطر صابر یه نظری بدم :اینکه راک بهتره یا سنتیو... به نظر من سئوال درستی نیست هر چیزی جای خودشو داره "بای"

مهناز

اولا امین جان من جوون نیستم !!! تقریبا مادر بزرگ شما ها هستم!!! و دغدغه های زیادی دارم که این مسئله (موسیقی) توش گمه! ولی باید یه مسئله برای بحث کردن پیدا کرد که فعلا همینه... و ممنون میشم گاهی به خاطر صابر هم که شده وارد سایت ما بشی و نظر بدی! از بس تنهاییم حالمون گرفته می شه!! باز ممممممممممممنون!

مهناز

احسان جان من طرفدار پرو پا قرص مسئله نسبیت هستم منظورم نسبیت اینشتین نیست! نسبیت در همه امور و از نظر من هیچ امر مطلقی وجود نداره! به نظر من اگه مثلا شجریان بدونه که می تونه تو زمینه یک سبک کار دیگه کار بکنه و کار خوبی (عالی) ارائه بده که خودش نوآوری باشه مطمئنا این کار رو می کنه! یعنی اگه من بودم که حتما می کردم. کار نوئی که اصالت داشته باشه و قائم به ذات خودش باشه! و نمی دونم .... بستگی به این داره که بتهوون چقدر آدم انعطاف پذیری بوده یا نه؟! یعنی بستگی به تفکراتش داره!

احسان

مهناز خانوم اولا که شما هنوز جوونيد ؛ و جسارتا خواهر بزرگتر ما هستيد نه مادر بزرگمان ثانيا در ادامه بحث بايد بگم با تغيير و نو آوری و عدم التزام متعصبانه به ايده ها و روشهای قديمی کاملا موافقم ولی به نظر من معيار فطرت انسانهاست که می گه کدوم خوبه و کدوم بد . هميشه به نظر من اينشتين درست نمی گه! به نظر من اگر شجريان بياد و موسيقی آکادميک ايران رو با زبان جديدتری بيان کنه به فراخور امروز و بتونه بر کوله بار ساليان سال فرهنگ و هنر ايران چیزی اضافه کنه کار درستی کرده و اصلا هم بايد همين طوری باشه . اگه شجريان بخواد راک باز بشه به نظر من اون روز روز قيامته . آخر دنياست ... (لطفا کسی نخنده!)

من صابر نيستم

بابا بی خيال . اولا با داداش من اينجوری صحبت نکن که من اندازه بابام که ۶۰ سالشه قبولش دارم وهيچ چيزو رو زمين باحاش عوض نمی کنم و فک نکن که حالا چون از همه بزرگتری ما بهت باج ميديم من صابرم آره صابر ولی صابری که برادرشو درک می کنه و به نوشته هاش و به افکارش احترام می ذاره ما ها هيچکدوممون نمی فهميم اون چی ميگه و می خواد چی بگه. فقط خواستم بگم که نگين نگفت راستی يه سری به سايت هم بزنين

احسان

امینا : عشقت ببین چه می کند !

صابر

سلام پليز اينجوری نگو! خوندم و لذت بردم :)) نظرم دادم و تشکر هم می کنم و فک نکنين که سر نمی زنم بنده خداها