خجالت کشيدم!

امروز، بالاخره، ببخشيد، از ديشب بالاخره شروع به خواندن کتاب پروانه و تانک، اثر ارنست همينگوی کردم! داستان اول (خبرچين) آنقدر جذاب بود که در عين خستگی شبانه تمامش کردم، و داستان دوم را امروز قبل از يکی از کلاسها در دانشگاه خواندم!

وقتی مقدمه کتاب را می خواندم اصلا تصور ساختن يک همچين فضای جذابی از جنگهای داخلی اسپانيا برام غير قابل باور بود، برای همين چند هفته ای از خواندن مقدمه کتاب می گذشت ولی من هنوز شروع به خواندن داستانها نکرده بودم که ديشب به اين نتيجه رسيدم که اين همه تاخير در خواندن اين کتاب اشتباه محض بوده!

امروز سر ناهار در دانشگاه راجع به داستانهای همينگوی با چند تا از دوستهای جديدم بحث می کردم که شرمنده شدم از خودم که اينقدر ادعام می شه ولی هنوز کتابهای معروف همينگوی رو نخوندم و متاسفانه فکرش رو هم نمی کنم که بخونم! فيلم برفهای کليمانجارو و زنگها ... را ديده ام و تنبلی کردم و خود کتابها را نخواندم در حاليکه خودم اعتقاد به متفاوت بودن فضای داستان و فيلم دارم، چون از نظر من تکنيک روايت است که مهم است و نه خود موضوع! البته که خود موضوع هم می تواند قضيه را جذاب تر کند ولی نه به اندازه تکنيک.

اولين داستان کوتاهی که از همينگوی خواندم، کتابی بود که داستاهای کوتاهی از نويسندگان معروف را جمع آوری و نقدهای مربوط به آنها را هم بعد از هر داستان آورده بود. وقتی يکی از داستانهای همينگوی را خواندم زياد خوشم نيامد، بعد که نقدش را خواندم ديدم چقدر داستانش نکته داشته که من نفهميدم، برگشتم و از نو داستان را خواندم ولی باز هم افاقه ای نکرد. با خودم گفتم اين نقد ظاهرا داستان ديگری است مستقل از داستان همينگوی!

ولی کتاب پروانه و تانک کتاب محشری است که ... حيفه، تو رو خدا بخونينش!!!!!!

مهناز، سه شنبه ۱۵ مهر ۸۲

  

/ 6 نظر / 51 بازدید
احسان

آبجی عزيز حالا زوده فراموشش کنيم . کلی وقت هست تا اون روز . مطمئن باش برای ديوار حرف نمی زنی ... قلمت مستدام باد.

صابر

چرا ؟ که تعريف کرده؟ يا شايدم نه فرق کرده؟ نمی دونم ولی اينو می دونم خوبی؟ چه خبر ها اين همينگوی کيه؟ يه شرحی از حماقت هايی که کرده يکی بده احسان تو مطلب نمی نويسی؟ ما يه تعارفی کرديم حالا

صابر

يه چيزی خيلی برام عجيبه يه چند وقته همه کتابارو تو چند لحظه می خونن و به من پز می دن که هه هه خونديم خب معلومه يه دقه بعدم يادتون ميره ولی اينجاش دردناکه که ممد ما خيلی شاخه کم نمياره ميگه يادمه...

مهناز

گفتم عجبه چون چند وقتی بود کسی تو وبلاگ نظر نداده بود!

من صابر نيستم

داری به من می گی الن نه ولی امشب مشتری ژيدا می کنم واس ...اينجا....سايت نه وبلاگ :))