بیاندیشیم و درست بیاندیشیم

 بیاندیشیم ، چرا که قدر و منزلت آن را در مقایسه با عبادت خدا در یابیم که می گوید ساعتی اندیشیدن به 70 سال عبادت می ماند.

بسم الله الرحمن الرحیم * انا انزلناه فی لیلة القدر*  و ما ادرئک ما لیلة القدر* لیلة القدر خیر من الف شهر* تنزل الملائکة والروح فیها باذن ربهم من کل امر* سلام هی حتی مطلع الفجر*

ما آن را در شب قدر نازل کردیم و آیا می دانی آن شب چه شبی است ؟ شبی که از هزار ماه بهتر است. در این شب فرشتگان و روح به اذن خدای تبارک بر زمین فرود می آیند ؟ و ت طلوع خورشید همه در سلامتند

چرا قرآن در شب قدر نازل می شود ؟ و این شب در نزد خدای ما چه تقدسی دارد؟ در کتاب "دیالکتیک تنهایی" می خواندم و به زیبایی جمله ای رو تفسیر کرده بود. این که چرا ما هر سال به احترام روزی دوباره مراسمی در سالگرد آن داریم با دلیل های مختلفی که من شنیدم زیاد برایم جذاب نبوده و فقط درک کلی و حرف های به قول خودمان ذهنی بوده و چیزی نبوده که من باهاش حال کنم ولی در این کتاب خیلی قشنگ این موضوع رو بیان کرده و تقریبا این گونه حالیمان می کند:

گویا درباره مراسم های مذهبی خود مسیحیان در مکزیک بحث می کرد و می گفت : "ما هر ساله مراسمی داریم و در این سالگرد ها می خواهیم چه بگوئئم؟ آیا می خواهیم بگوئیم امروز همان روز است؟ نه می خواهیم هر سال در تاریخ دوباره آن اتفاق را تکرار کنیم ویادش را ؟ یا می خواهیم به احترام آنروز غمناک یا خوشحال باشیم / ؟" به نظرم اصل جمله ها رو یادم رفته و بهتره بیشتر از این گند نزنم ولی این مسئله رو خیلی زیبا بیان کرده بود.

چرا یک شب در نزد خدا می تواند عزتی و قربی داشته باشد که هزار ماه ندارد؟ آیا منظور فقط همان یک شب بوده؟ یا تمام سالگرد های آن شب هم از هزار ماه بهتر است؟

و فرشتگان و روح برای چه باید بیایند و این شب تا صبح در سلامت و امنیت باشد؟

کسی جواب مرا بدهد من می خواهم بیشتر بدانم.

/ 1 نظر / 47 بازدید
فریبرز

ميدونی بدونه مطالعه نميشه حرفی زد وفکر کرد