کاش ساده بود

کاش خلق کردن حرف هايی که بسازد ساده بود تا می زدم.

استاد ابوالفضل حقيقت at_haghighat@yahoo.com سيستم عامل رو به زبان ساده برای هر کی که بخواد می تونه آموزش بده. کلاس پارسه ديروز تموم شد و من نوری از صفا و بزرگی تو چشماش ديدم. صفا که خب هر دلی می تونه تو يه لبخند صفا داشته باشه اما بزرگی که دنبالش بودم و می دونستم لازمه تا به جايی برسه رو ديروز موقع خدافظی وقتی بهش گفتم:

استاد نمی دونيم چطوری ازتون تشکر کنيم شما خودتون بگيد.

در جواب وقتی تو چشمام نگاه می کرد و حرف می زد٬ اتفاق افتاد و من ديدم. اونها هر چه دارند گذاشتند. هر چه خوندند و ياد گرفتند رو مجانی در اختيار کسايی که ساعت ها بايد موهای سرشون رو بکنند تا ترجمه شده يا نشده مفهومی رو که دهها روز بايد براش جون کند (برای هر مطلب) زود تر توی ذهن جا بندازن.

ديشب يکی از بچه های قدردان کلاس که هميشه حواسش به کلاس بود دست استادش رو بوسيد و اشک ريخت و خوش بحالش دوست داشتم جای اون دوست ترک ساده و بی آلايش بودم و به ذهنم می رسيد که عالم کوچيکتر از اين حرفاس و جلوی استادم می تونستم بگم:

استاد اجازه بديد دستتون رو ببوسم.

و او گفت و بوسيد.

حسرت... نه

من از همينجا تشکر می کنم و دست تمام معلمينم رو ممکنه دوستای من هم باشند می بوسم. حتی ساده ترين دوستی که به تو ياد می ده و نقص کوچکی رو با اينکه تو انتقاد ناپذيری ريسک می کنه و به قيمت دوستيش به تو می گه و ميره و براش اين مهم تره که تو درست بشي.

اما يه چيزی اين وسط کمه. اساتيد ما نمی دونم چرا هيچ شرکت پولداری نمی آد اينها رو جمع کنه و در راه سازندگی علم و دانش اونها رو تامين و فکر اساسی بکنن يا چيزی توليد کنن يا دنيا رو يه جوری بلرزونن.

پس ... تا کی به قول همين استاد که می گه:

پول نفت داره بين ماها ميچرخه! من استاد شدم به شماها ياد می دن شما استاد می شين به بقيه ياد می دين و ... و همه خوشحاليم. همه رضايت کاذبی از کاری که انجام می ديم داريم. چون ديد استراتژيک به ما ندادند تا بدونيم توی مسير داريم تلاش می کنيم يا تو جاده خاکی داريم ميريم به نا کجا آباد.

يه حرف ديگه ای استاد می زد حرف زدن از تنها استادی بود که گويا با بقيه استاد ها فرق داره و به نظرم فرق در شاگرد هم هست.

اول حرف استاد رو می گم: [بعد به قول استاد روحانی رانکوهی کامنت بذار!09.gif]

صحبت ايشون از اينجا شروع شد که گفت: من هيچوقت با خانوم ها آبم تو يه جوب نمی رفته و چند تا خاطره از کلاس ها [و قضيه بمب بست و دستشويی و اعتراض دانشجوی دختر بی جنبه ای و ...] گفت و بعد ادامه داد:

الان بزرگترين استاد زندگيم يه خانومه و هر شش ماهی يک بار يه حرفی می زنه که من رو شش ماه ميبره تو فکر.[دانشجوی اهل فکری هستی استاد!] [ذهن ها امروزه ديگر نمی پذيرند و جايگاه خود را به عنوان ناظر عوض نمی کنند]

استاد خانوم استاد ما می گه:[جمله ها شبيه فيلم شمعی در باد؛ داره ميشه]

برای اينکه پرواز کنی خيلی چيز ها هستند که بالت رو سنگين می کنن و تو حسشون نمی کنی. [گويا حرف از تکامل و بالا رفتن و ]

يکيش کينه است. کينه ازت استعداد بال در آوردن و بالا رفتن رو می گيره. تورو هميشه پايين نگهت می داره و تو رو عادت می ده به کوته فکری و...

[کينه از در تعقل وارد می شه و تو رو به خودش معتاد می کنه]

استاد ديگه حرفی از استادش نزد اما من خيلی دوس داشتم يه وبلاگ درست کنه و بنويسه و از استادش بگه.[نوشتن خيلی سود ها داره هم استاد اهل [شيرينگ اينفورميشنه] و هم نوشتن به هر دانشجويی کمک می کنه تا بهتر بفهمه چيو فهميده چيو نفهميده ............................ تا بزرگان دانند.

من از همينجا به استادم می گم درسته که استادی بلاغت و مهارت و شيوايی کلام می خواد و خيلی چيزای ديگه اما تو برای استادت يه شاگرد خوب بودی که حرف ها تکانت دادند و به فکر فرو بردند به نظرم بالاترين نعمت همين تفکر و پست ترين کار انجام شده توسط انسان ها کفران اين نعمت بزرگه.

استاد به خدا تو هم ديدي. خيلی از آدم ها هستند که قدو يه دنده هستند و هيچ نبفهمن و اصلا موضوع درسی نه! موضوع زندگی و همين چيز های عادی. بهشون ايراد کارشون رو می گی فکر می کنن داری تقصير گردن اونها ميندازی. فکر می کنن داری خودت رو بالاتر ميبينی. فکر نمی کنن که منم که بايد پيشرفت کنمو هر حرفی رو برای بالا رفتن جدی بگيرم و روش فکر کنم و رههای نرفته رو برم و خودم رو بالا بکشم .

/ 0 نظر / 77 بازدید